Cesta štěněte od nás do nového domova

Při odběru štěňátka od nás nedoporučujeme vozit sebou žádné košíky či bedny. Naopak ideální je přijet alespoň ve dvou lidech, přičemž majitel si vezme štěňátko k sobě pod nohy a má ho celou cestu u sebe. To si tak dokonale nového páníčka načuchá a není pro něj cesta tak stresující. Nezapomeňte si vzít sebou také dostatečné množství pamlsků, bohatě postačí klasické piškoty.

Důležitou věcí je správné zabezpečení zahrady, jelikož malé štěně je velice zvídavé a vše ochutnává a zkoumá. Je tak vhodné oplotit či znepřístupnit jedovaté rostliny, otvory v zemi či v plotě, aby štěňátko neuteklo apod.

Z našeho pohledu je dobré doporučit kotec, ideálně 2x3 metry velký. Pes bude mít do budoucna vyhrazený prostor, který je jeho a kde bude mít zároveň i dostatečné soukromí. Kotec je dobré opatřit boudou s přepážkou, která dostatečně chrání proti větru, a kde si pes v době mrazů zahřeje prostor. Důrazně doporučujeme oplechování všech hran u boudy. Vyhnete se tak neustálým opravám kvůli okusu.


Zlozvyky

Mnohdy vidíme na internetu i na vlastní oči, že se Německý ovčák točí za ocasem. Lidé se tomu smějí, protože to vypadá jako hra, ovšem opak je pravdou. Jakmile tuto situaci zaregistrujete, je nutné okamžitě zasáhnout a zvířeti toto radikálně zakázat. Může totiž vzniknout ošklivý zlozvyk, který může vyústit v nejhorším případě až k amputaci ocasu, v lepším případě k ocasu bez srsti. Když štěňátko roste, je možné cca kolem 4.měsíce zastříhnout chloupky na špičce ocasu. Takto částečně předejdete tomu, aby pes měl o ocas přílišný zájem.

Druhým, spíše nepříjemným ne zdraví ohrožujícím zlozvykem je pojídání vlastních výkalů. Štěňátko vidí tuto situaci u své matky, která po nich neustále uklízí a tak si ji bere za vlastní. Předejít tomuto lze ideálně tak, že ihned po vyvenčení vše uklidíte, aby zvíře nemělo šanci vás předběhnout.